طغيان رودخانه گرگانرود

1391/11/25

طغيان رودخانه گرگان رود از غروب سه شنبه 15 فروردين 91 شهرستان آق قلا و شهرها و روستاهای غرب گلستان را در معرض خطر سیلاب قرار داده است.
بسیاری از مردم خانه های مسكونی خود را تخلیه كردند و برخی نیز وسایل باارزش خود را بر روی پشت بام ها قرار داده اند.

مدارس در روستاها و برخی از مناطق این شهر نیز تعطیل شده است.

رفت و آمد در این شهرستان مختل شده و ساكنان هر روز در حال تخلیه واحدهای مسكونی خود هستند.

بالا آمدن سطح آب رودخانه گرگان رود خسارت هایی به اماكن مسكونی و اراضی باغی و كشاورزی در شهرستان های آق قلا، گمیشان و بندرتركمن وارد كرده است.

بر اثر بروز این حادثه، اهالی و ساكنان منطقه دچار مشكلات عمده ای شده اند و خواهان تلاش و برنامه ریزی مناسب از سوی مسئولان امر هستند.


اكنون سطح آب به حدی است كه برخی روستاهای منطقه غرب گلستان از جمله شهرستان آق قلا دچار آبگرفتگی شده است و اهالی نگران وقوع سیل هستند.

آب گرفتگی ناشی از بالا آمدن رودخانه گرگان رود، تردد اهالی در روستاهای دچار آبگرفتگی را با اختلال مواجه كرده است.

طبق اعلام منابع مردمی بیش از 60 واحد مسكونی در روستای 'سقر یلقی' دچار آب گرفتگی شده است.

مدیریت بحران استان و فرمانداری آق قلا با همكاری سایر دستگاه ها در منطقه حضور یافته و در حال بررسی وضعیت و اقدامات برای رفع این مشكل هستند.

مدیركل مدیریت بحران استان گلستان گفت: با بالا آمدن رودخانه گرگان رود شاهد آبگرفتگی اراضی كشاورزی و قسمتی هایی از اراضی شهری و روستایی هستیم.

'رسول حسام' افزود: در حال حاضر تقریبا وضعیت بالا آمدن آب رودخانه تا حدوی یكنواخت بوده و تغییرات جزیی است و مردم همكاری بسیار خوبی با متولیان امر داشته اند.

وی بیان داشت: دستگاه های اجرایی در محل های حادثه دیده حضور یافتند تا از خسارت های بیشتر جلوگیری شود.

وی به برخی اقدامات اشاره و اضافه كرد: برای ثابت نگه داشتن سطح آب گرگان رود به كمك دستگاه های اجرایی، اقدام به ساخت یك كانال انحرافی آب به طول 1.5 كیلومتر كردیم تا آب مازاد را انتقال دهیم.

حسام گفت: در حال حاضر، منطقه ای دیگر نیز برای انحراف آب رودخانه در نظر گرفته شده تا بتوانیم قسمتی از آب رودخانه را منتقل كنیم.

وی عنوان كرد: تلاش ها برای پیشگیری از خسارت ها و كنترل آب رودخانه هم چنان ادامه دارد.